Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aby se z VK nestala v3s Evropy

27. 6. 2018

Určitě je migrační krize velkým evropským tématem. Ale pře všechny těžkosti, je to problém, který se postupně řeší a jeho rizika další eskalace se postupně eliminují. Celoevropský strach, kterým Evropa prošla v tomto rozsahu nevídaném poprvé od druhé světové války, se postupně mění ve smíření, že migrační vlna zasáhla Evropu nepřipravenou. Že její příčinou jsou zejména války a hlad na jiných kontinentech je snad zřejmé každému, asi nemá smysl vyčítat USA a Rusku, že za vše mohou oni i když určité jejich geopolitické zájmy právě těchto zemí jsou viditelně a slyšitelně v pozadí těchto konfliktů.

Evropa však migrační krizi nepodlehla spíše to vzbudilo emoce, které mohly vést, až k rozpadu jednotného společenství, tento rozpad není výhodný pro nikoho. Evropská unie se mnohé naučila a ví, který národní stát se jak chová v případě celkového ohrožení našeho kontinentu. Učíme se a chápeme, že máme střežit zejména vnější hranice kontinentu, které se musí chránit, jak na úrovni Turecka, určitě Řecka a na pobřeží středozemního moře již na území afrických zemí skrze které migranti do Evropy proudí. Za vnější hranici jistě lze považovat i hranici Ukrajiny s Ruskem nebo si naivně myslíme, že z Ruska nebo migrační vlna z Číny a Indie s ohledem například na  životní prostředí nehrozí.

Pravděpodobně se podaří tyto cesty hodně omezit na úroveň pro Evropu výhodnou a půjde o spíše selektivní azylový výběr s ohledem na potřeby evropského pracovního trhu. Do Evropské unie bude postupně proudit asi nejvíce lidí z celé planety proč? Unie má relativně dobré životní prostředí, výbornou insfrastrukturu a napojení na dostatečné přírodní zdroje a rozmanitý trh práce.

To vše je nám faktickou odpovědí, jak by se měl rozumný člověk chovat a s kým u jednoho stolu hledat řešení na všechny tyto společné otázky.

Je jistě rozumnější být u dobrého stolu a jednat, než dočkat až se V4 nakonec stane jakousi v3s Evropské unie, je totiž hodně hlučná a nikdo již ji nechce ani vyrábět natož kupovat.

Jaroslav Dolina, Evropan