Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prohlášení českých novinářů a novinářek k vraždě slovenského kolegy Jána Kuciaka

27. 3. 2018

Český novinářský klub z.s. zveřejňujeme společné prohlášení českých novinářů a novinářek k vraždě slovenského kolegy Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. K tomuto prohlášení se zároveň připojujeme.

Text prohlášení:
Vyjadřujeme touto cestou upřímnou soustrast rodinám a všem blízkým zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka i jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Během několika měsíců je to již druhá vražda investigativního novináře v Evropské unii. Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar prohlásil, že vražda Jána Kuciaka nejpravděpodobněji souvisí s jeho investigativní prací.

Útoky na novináře a jejich slovní napadání kvůli jejich práci jsou útoky proti svobodě slova. Jejich vraždy kvůli práci jsou pak holým barbarstvím, které nesmí být v demokraciích chápáno jako tiše přijímané riziko povolání. Připojujeme se proto k výzvám slovenských kolegů a spolu s nimi věříme, že slovenská policie udělá všechny potřebné kroky nejen k vypátrání zločinců, ale také k zajištění bezpečí lidí pracujících v médiích.

Bližší informace o možnosti přopojení podpisu ke společnému prohlášení českých novinářů a novinářek lze získat na adrese info@nfnz.cz - Nadační fond nezávislé žurnalistiky.