Jdi na obsah Jdi na menu
 


V listopadu 1989 jsem měl jehličkovou tiskárnu, vzpomíná Jaroslav Dolina

17. 11. 2017

listopad.jpg

Svojí podstatou nejsem žádný velký revolucionář. Listopad 1989 byl pro mě neuvěřitelně napínavý. Po změně jsem toužil, tak jsem se drobně angažoval, zejména v propagaci – v rozmnožování a předávání aktuálních tištěních informací. K Vánocům v roce 1988 jsem dostal jehličkovou tiskárnu Citizen, která vhodně doplňovala můj první počítač Commodore 64, abych mohl hrát hry, tak jsem si je musel buď sám naprogramovat nebo opsat ze stejnojmenného časopisu, ten mi přišel na moji písemnou žádost z Německa, přímo od jeho vydavatele. Bylo ta nádhera, krásný časopis, od té doby miluji pěkná a dobře dělaná tištěná média.

Tato technika, která výrazně překonávala školní počítač IQ 151, který jel na programovacím jazyku Karel, což nebyl jazyk zlý, ale poměrně konstruktivní a algoritmický, následně jsem se naučil docela dobře programovat v Basicu.

Musím se usmívat nad dnešní generací, jak to má jednodušší, zkuste dětem doma říci, že si hru mají do počítače v programovacím jazyce napsat.

Nakonec se tiskárna ukázala, jako to nejužitečnější, co jsem doma měl. Tak jsem na ní v listopadu 1989 tisknul několik stovek letáků denně, a tím jsem měli na sokolovském gymplu a v Sokolově dostatek aktuálních informací, které jsme takto mezi studenty úspěšně šířili zejména pod vedením  kolegy Pavla Vondráčka.

Byl jsem rád, že kromě nošení trikolory jsem mohl k obrodnému demokratickému procesu přispět i touto tiskárenskou prací.

Nepovažuji, to za žádné hrdinství, protože naši pedagogové byli poměrně tolerantní a spíše nás v aktivitě podporovali.

Tak se vlastně v průběhu těchto revolučních dnů u mě probudil zájem o propagaci a novinařinu. Ostatně se tím zabývám dodnes a stále považuji tištěné noviny za to nejlepší, jak je možné informace čtenářům i v dnešní vyspělé době poskytovat.

Možná si pořídím tiskárnu novou, abych mohl případně opět vydat další číslo Loketského měšťana vycházel v Lokti v  roce 1992/1993. Do stejné řeky se dá vstoupit, jen v ní je jiná čerstvá voda. Voda, ukrývá základní informaci v podobě kombinace O a H, takže skrývá vlastně základní kód života.  

Proto je voda největší dar, tak, tohle si myslím. Řeky jsou čistší, takže revoluce určitě měla svůj minimálně ekologický význam.

Jaroslav Dolina