Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gauck vyzrál na čínskou státní bezpečnost a trikem kritizoval režim

28. 3. 2016

fotog1.jpg

Joachim Gauck oslovil stovky studentů renomované univerzity Tongji v Šanghaji. Foto: Tageszeitung - TAZ.de

Spolkový prezident dodržel slovo a na návštěvě Číny se setkal nejen se zástupci vlády, ale také s advokáty a zastánci lidských práv. Na prestižní pekingské univerzitě pak před stovkami studentů použil trik a tvrdě kritizoval komunistický režim.

Čínské vedení mohlo tušit, že návštěva německého spolkového prezidenta, která se uskutečnila minulý týden, nebude zrovna jednoduchá. Ale že Joachim Gauck už první den své návštěvy přelstí dokonce tamní státní bezpečnost – s tím nepočítal asi nikdo.

V pondělí večer se Gauck po svém oficiálním programu sešel na německém velvyslanectví v Pekingu s advokáty a aktivisty v oblasti lidských práv, mezi nimiž byli také Mo Shaoping a Shang Baojun. Vicekancléř Sigmar Gabriel (SPD) se s nimi během své návštěvy Číny před dvěma lety pokusil rovněž sejít, čínská státní bezpečnost tomu tenkrát však dokázala zabránit.

Ačkoli také tentokrát státní bezpečnost byla aktivistům v patách a od setkání s Gauckem je „odrazovala“, podařilo se je uskutečnit. Po téměř dvouhodinovém rozhovoru prohlásil jeden ze zástupců: „Jsme velmi dojati.“ Gauck si prý navzdory svému plnému programu „našel čas pro lidská práva v Číně“.

Předtím Gauck ubezpečil německé novináře, že při setkání mimo jiné s prezidentem a tajemníkem strany Siem Ťin-pchingem a premiérem Liem Kche-čchiangem projedná také konkrétní jednotlivé případy kritiků režimu. „Vycházejme z toho, že jsem uvedl i jména“. Také v úterý vedl Gauck hovory se zástupci čínské občanské společnosti. V pekingské umělecké čtvrti 798, spoluzaložené kdysi mimo jiné Ajem Wej-wejem, se setkal s pěti prominentními spisovateli. „V debatě o lidských právech, roli práva v socialistické společnosti, problému platnosti ústavy a občanských svobod je důležité naslouchat nejen oficiálním hlasům, ale také hlasům řadových občanů,“ řekl Gauck následně. Doplnil si tak prý svůj obrázek o Číně.

Spolkový prezident se netajil tím, že – narozdíl od většiny evropských prezidentů a premiérů – nebude dávat najevo pouze své ohromení Čínou a jejími nablýskanými mrakodrapy.

Rozpory, kterých si všiml, se nebál konfrontovat své hostitele. Jak může země, ve které je propast mezi chudými a bohatými tak veliká, stále zdůvodňovat tento jev marxismem, zeptal se při své pondělní návštěvě ústřední partajní vysoké školy. S odpověďmi jako „modernizace socialismu s čínským znaménkem“ se nespokojil.

Ve středu Gauck oslovil stovky studentů renomované univerzity Tongji v Šanghaji. Tvrdě tam kritizoval čínský komunistický režim, když předstíral, že studentům vypráví o bývalé NDR, kde se narodil a vyrostl. Hovořil o vládě jedné strany, absenci svobodných voleb, všudypřítomném špehování, šikanování a věznění lidí i o tom, jak se lidé vzbouřii a komunistický režim svrhli. Oficiální čínská média návštěvu prezidenta SRN prakticky ignorovala.

„Je důležité naslouchat nejen oficiálním hlasům, ale také hlasům řadových občanů,“ uvedl spolkový prezident Joachim Gauck.

(Felix Lee, dopisovatel Tageszeitung v Pekingu)