Jdi na obsah Jdi na menu
 


I my studenti máme svého miliardáře

21. 1. 2017

jarda.jpgZjevně každá generace dokáže po roce 1989 vygenerovat člověka finančně a pracovně velmi úspěšného. Zatímco Ti starší vidí symbol úspěchu v bohatství v osobě Andreje Babiše, my mladší vnímáme spíše chytrého miliardáře Karla Janečka, který nás oslovil vlnou pozitivní evoluce a na konci roku 2016 přišel se společensky zodpovědnou hrou Prezident 2.1. nalezneme pod www. prezident21.cz.

Co jsem v roce 2012 napsal na téma pozitivní evoluce:

Vlny pozitivní evoluce přivezl do Karlových Varů podnikatel Karel Janeček. Ten nemá ambici vybudovat jakoukoliv novou politickou stranu, ale za pomocí zodpovědných voličů změnit volební systém v České republice, a to ještě před následujícími parlamentními volbami. Navržený systém je podle Janečka logický, je matematicky správně a povede ke zvyšení vlivu voliče na složení Poslanecké sněmovny. Do té by zasedli vždy dva poslanci za volební okrsek, těch je stejně jako u voleb do senátu 81. Celkový počet poslanců by pak byl 162. Volební systém by nově zavedl i minusové hlasy, které jsou v případě zodpovědných voličů pojistkou proti extremismu.

„Demokracie je jediný systém, který může být spravedlivý. Proto je nutné co nejrychleji změnit podobu volebního systému. V současné době je Česká republika ovládána zlojedy a volič má minimální šanci rozhodnout, kdo v Poslanecké sněmovně zasedne. O tom dnes plně rozhodují politické strany, za kterými je schována mocenská struktura. Snažíme se napravit pravidla hry. Jde nám o skutečný souboj politických stran, a ne o souboj, kdo se dostane k moci, aby si mohl více nakrást," řekl v průběhu setkání s novináři Karel Janeček.

V čem se oba miliardáři jednotlivých generací liší, ten starší postavil svůj nesporný podnikatelský úspěch na postupném získávání již zaběhnutých značek a podniků, ze kterých v závěru vytvořil velký zemědělský holding. Jistě mu k tomu pomohly kontakty i z doby před rokem 1989.

Karel Janeček, není žádný podnikatelský žralok, ale zjevně to také není žádné Jehňátko. Jako student pravděpodobně pouze přijal pozitivní  svobodnou výzvu k účasti na svobodném trhu a k podnikání použil zejména své matematické znalosti, které mu světě jedniček a nul umožnili vytvořit nástroje k generování financí. Jeho úspěch je úspěchem lidského mozku a toho, co jsme si jako studenti v roce 1989 přáli.

Z mé strany to bylo lepší podmínky pro dělníky ve fabrikách, svoboda slova a možnost cestování. Proto jsem se také zapojil do společensky zodpovědné hry Prezident 21, které se nyní účastní již cca 40 tisíc občanů České republiky.

Jaroslav Dolina (na snímku)