Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nominace na Sacharovovu cenu 2016 byly zveřejněny

9. 10. 2016

zacharov.jpgTurecký novinář Can Dündar a jeho tým, předák Krymských Tatarů Mustafa Džemilev, bojovnice proti útlaku jezídských žen Nadia Murad Basee a Lamija Aji Bašar a ujgurský akademik Ilham Tohti byli nominováni na Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Cena je každoročně udělována výjimečným osobnostem, které bojují proti nesnášenlivosti, fanatismu a potlačování svobod. Jméno vítěze bude oznámeno na konci října. Foto: Andrej Sacharov ©Ali Ferzat 2016

Ve čtvrtek 6. října poslanci oficiálně jednotlivé kandidáty představili na společném zasedání výborů pro zahraniční věci a rozvoj. Tento článek byl doplněn o jejich vysvětlení příslušných nominací.

Can Dündar

V listopadu 2015 byl zatčen a obviněn z vyzrazení státního tajemství poté, co deník Cumhuriet, jehož byl šéfredaktorem, zveřejnil záznamy o tom, že turecká tajná služba předávala zbraně rebelům v Sýrii. Dündar byl odsouzen na necelých šest let vězení, proti čemuž se odvolal, ale po pokusu o jeho zastřelení z Turecka uprchl a toho času žije v exilu. Jeho nominaci předkládají politické kluby levice a zelených.

Zástupci nominujících politických klubů svůj návrh vysvětlovali následovně: „Dündar je živoucí symbol svobody myšlení,“ řekla Ska Keller za Zelené; „je symbolem útoku na svobodu tisku v Turecku,“ doplnila za skupinu levice Marie-Christine Vergiat. Poslanec Massimo Castaldo z frakce Evropa svobod upozornil také na úděl Dündarových kolegů: „Oceníme tím všechny další, kdo prokázali podobnou odvahu.“

Mustafa Džemilev

Obhájce lidských práv a práv národnostních menšin Džemilev má s jejich potlačováním přímé zkušenosti. Jako půlroční dítě byl spolu se svou rodinou a celou populací Krymských Tatarů deportován do asijské části Sovětského svazu a na rodný Krym se mohl vrátit až po 45 letech. Bývalý sovětský disident, později ukrajinský poslanec a předseda zvykové vlády Krymských Tatarů (Medžlis) je v současnosti opět nucen žít mimo Krym v důsledku ruské anexe. Džemilev je na Sacharovovu cenu nominován parlamentním klubem lidovců a konzervativců.

Jacek Saryusz-Wolski za lidovce zdůraznil Džemilevův „neúnavný boj za svobodu a lidská práva“. „Je to muž, který se postavil nejenom za práva Krymských Tatarů, ale také Ukrajinců,“ obhajoval jeho nominaci Tunne Kelam také jménem lidoveckého klubu. Britský konzervativec Charles Tannock zase připomněl, že Džemilev je stejně jako sám Sacharov sovětský disident a „celý život bojuje proti tyranii a útlaku.“

Nadia Murad Basee a Lamija Aji Bašar

Vesnice Kocho poblíž iráckého Sindžaru byla vypleněna bojovníky ISIS v roce 2014 a Nadia i Lamija, stejně jako další tisíce jezídských žen a dívek s podobným osudem, byly uneseny a zneužívány jako sexuální otrokyně. Podařilo se jim zachránit a snaží se upozorňovat na úděl Jezídů a především žen, které jsou obětí systematického sexuálního násilí ze strany bojovníků takzvaného Islámského státu. Jejich společnou nominaci předložila skupina sociálních demokratů; Nadiu Murad Basee také zvlášť nominoval poslanecký klub liberálů.

„Tyto dvě obdivuhodné a odvážné mladé ženy ztělesňují to nejlepší z evropských hodnot a jejich poselství je univerzální,“ uvedla nominaci za liberální skupinu Beatriz Becerra Basterrechea. Sociální demokrat Josef Weidenholzer doplnil, že jejich ocenění by bylo „uznáním všem ženám a dívkám, které jsou prvními oběťmi v případě konfliktů, a také všem náboženským menšinám, které jsou terčem genocidy.“

Ilham Tohti

Dlouhodobě bojoval proti utlačování ujgurské menšiny v Čínské lidové republice. Jakožto vědecký pracovník a spisovatel se Tohti snažil propagovat dialog mezi etnickými Ujgury a Chany v oblasti Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Založil proto internetovou stránku Ujghur Online. Čínskými úřady byl odsouzen na doživotí kvůli obvinění ze separatismu. Jeho nominaci na cenu Parlamentu za svobodu myšlení navrhnul bulharský liberál Ilhan Kyuchyuk a dalších 42 poslanců.

Kyuchyuk Tohtiho charakterizoval jako „svobodně myslícího člověka, který věří v lidská práva, právní stát a mírové spolužití všech etnických skupin v rámci demokratické Číny.“

Kdo cenu získá

Všichni nominovaní kandidáti byli představeni na společném zasedání výborů pro zahraniční věci, rozvoj a lidská práva ve čtvrtek 6. října 2016. Užší výběr tří finalistů proběhne hlasováním poslanců zahraničního a rozvojového výboru. Laureáta nakonec zvolí předsedové parlamentních politických klubů společně s předsedou Parlamentu a cena bude slavnostně předána 27. října 2016.

Sacharovova cena: Jak to funguje?

Sacharovovu cenu za svobodu myšlení každoročně uděluje Evropský parlament. Byla založena v roce 1988 a je udílena jednotlivcům a organizacím, kteří obhajují lidská práva a základní svobody. Minulý rok Sacharovovu cenu získal Raif Badawi.

 Nominace na Sacharovovu cenu mohou předkládat politické skupiny nebo alespoň 40 poslanců Evropského parlamentu. Na základě těchto nominací hlasuje výbor pro zahraniční věci a rozvojový výbor o užším seznamu sestávajícím z tří finalistů. Konference předsedů složená z předsedy EP a předsedů politických skupin posléze zvolí vítěze.