Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obnovený festival navštívili Formánek, Dědeček i Páral

20. 11. 2016

lfl1.jpg

Vladimír Páral přijel pozdravit Literární Františkovy Lázně.

Za významnou kulturní událost lze jednoznačně označit znovu obnovený festival Literární Františkovy Lázně, který po dva týdny hostilo město světově proslavené svými lázeňskými prameny. A právě sem se během listopadu sjela celá řada uznávaných spisovatelů a básníků, aby pomohli vzkřísit 19. ročník, jenž na sebe vzal podobu českoněmeckého festivalu. Novodobá historie Literárních Františkových Lázní tak odstartovala v nové podobě a se svěžím elánem do dalších let.

Již úvodní tisková konference ukázala směr, jakým se „Literárky“ známé již od roku 1982 hodlají ubírat. Na doby začátků přijeli zavzpomínat zakladatelé a pamětníci festivalu a společně pod taktovkou spisovatelky a básnířky Aleny Vávrové představili, s čím zajímavým staronový festival přichází. Mezi hosty se objevil například historik a spisovatel Pavel Kosatík. Účast na tiskové konferenci si pak nenechali ujít zástupci médií a také představitelé Českého novinářského klubu – Milan Hloušek a Vladimír Kučera.

Na tiskovou besedu navazovalo slavností zahájení festivalu, kde v pestrém programu poezie, hudby a rozhovorů zazněly ukázky z knih zakladatelů a dlouhodobých organizátorů „Literárek“ – Miroslava Huptycha a Josefa Kejhy. Během galavečera byla uvedna in memoriam do Síně slávy Alexandra Berková, spoluzakladatelka Literárních Františkových Lázní. Na její počest zhotovil básník a výtvarník Miroslav Huptych koláž, která byla k vidění v rámci výstavy ve společenském sálu Casina. Součástí programu byla dále křest nové sbírky Aleny Vávrové s názvem Sojka z nebe utržená. Role moderátora se skvěle zhostil Petr Jančařík.

lfl3.jpg

Slavnstní křest nové básnické sbírky Aleny Vávrové.

Festival dále nabídnul pásmo kulturních akcí věnovaných poezii, české i německé literatuře. Své příznivce si našla sportovní akce Běh s knihou či procházka literární historií Františkových Lázní.  

Ve velkém stylu se odehrálo také samotné finále „Literárek“. Divadlo Boženy Němcové se stalo místem dostaveníčka slavných spisovatelů z obou stran hranice. Českoněmeckého čtení se ujali samotní autoři Rainer König a Josef Formánek. Jako čestní hosté dále vystoupili prozaik Vladimír Páral a český písničkář Jiří Dědeček, předseda PEN Klubu v České republice.

lfl6.jpg

Bez kytary by to nebyl Jiří Dědeček.

„Blahopřeji panu starostovi a Aleně Vávrové, že se jim podařilo nakupit na malý prostor tolik spisovatelů. Je jich tolik, že je tady přespisovatelováno,“ zavtipkoval před publikem Vladimír Páral a slovní hříčku bravurně odříkal i v Němčině.

lfl4.jpg

Kdo bude číst první? König, nebo Formánek? Kámen, nůžky, papír ...

Festival byl letos uspořádán ve spolupráci se Střediskem západočeských spisovatelů v Plzni a pod záštitou Českého centra mezinárodního PEN klubu v Praze. Akci materiálně i morálně podpořila řada místních kulturních zařízení i podnikatelů. Role vyhlašovatele se zhostilo město Františkovy Lázně v čele se starostou města Janem Kuchařem. Na přeshraničním rozměru pak mají velkou zásluhu Olga Kupec a Václav Gruber.

lfl5.jpg

Na literárním festivalu nemohl chybět ani starosta města Jan Kuchař.

„Jsem obzvláštně potěšena, že se letos poprvé partnery festivalu staly České dráhy spolu s německým dopravcem Oberpfalzbahn a mohl tedy vyjet s literáty náš první symbolický happeningový vlak z Chebu, přes Františkovy Lázně do Hofu a zpět,“ uvedla Alena Vávrová.

Ve speciálním vlaku se zpívalo, recitovalo a nechyběly ani autorské autogramiády, a to zejména Vladimíra Párala a Jiřího Dědečka.

lfl7.jpg

Hromadný snímek pasažérů před happeningovým vlakem.