Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svobodu slova nelze umlčet násilím. ČNK vyjadřuje hlubokou soustrast

8. 1. 2015

jesuius.jpg

Všichni členové Českého novinářského klubu vyjadřují hlubokou a upřímnou soustrast rodinám našich osmi francouzských kolegů a příbuzným dalších čtyř obětí, které přišly o život při teroristickém útoku na pařížský list Charlie Hebdo.

Český novinářský klub, jenž byl založen za účelem ochrany svobody projevu a nezávislosti novinářů, tento čin nekompromisně odsuzuje. Jsme si jisti, že svobodu slova nelze umlčet násilím a dokazuje to solidární přístup ostatních francouzských mediálních domů. Ty vybraly 500 tisíc eur, které magazínu Charlie Hebdo věnují na zajištění chodu. Příští vydání časopisu budou vznikat v redakci deníku Libération. Ten redaktory satirického týdeníku hostil už v roce 2011, kdy redakci zničily Molotovovy koktejly.

Za důležité v tomto čase považujeme také připomenout, že teroristický útok odmítli čeští muslimové i světové islámské autority. Odkazujeme proto na demokratické zásady a principy a vyzýváme česká média, aby se vyhnula generalizaci a důsledně oddělovala nevinnou muslimskou komunitu od nebezpečných extrémistů.

Charlie Hebdo je periodikum známé svou nesmiřitelností k chování mocnářů, policie i představitelů církví. Do problémů se kvůli otištění kontroverzních karikatur dostalo již několikrát. Vážíme si odvahy, s jakou tito novináři svou práci vykonávali, a přejeme do dalších let mnoho síly.

 

Za Český novinářský klub, o.s.

Filip Titlbach, Výbor pro vzdělávání ČNK
Milan Hloušek, předseda ČNK